امام جمعه فقید بیارجمند

امام جمعه فقید بیارجمند

۱۶ مرداد ۱۳۹۷ 0 توسط مجتبی کریمی

مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا احمدي، امام جمعه بيارجمند عصر روز دوازدهم دی‌ماه جاری به علت عارضه ايست قلبي ناشي از کهولت سن در بیمارستان امام حسین‌(ع) شاهرود به ديار باقي شتافت و مردم استان سمنان را اندوهگين ساخت.

حجت‌الاسلام‌ و المسلمین احمدي که متولد سال ۱۳۱۱ بود، در حالي با مردم آن دیار خداحافظي کرد که بسياري از مشکلات منطقه بيارجمند هميشه با همت و محوريت وي و حمايت و همراهي مردم اين شهر از امام جمعه بيارجمند به خوبي به سامان رسيده است و نبايد در اين مسائل از برکت حضور عالم عالي‏قدري چون وي در منطقه غافل بود.

خبرگزاری حوزه ضمن تسلیت این ضایعه مولمه گوشه‌ای از زندگی‌نامه، سوابق اجرایی و فعالیت‌های این روحانی مجاهد در سنگر امام جمعه را تقدیم عزیزان می کند.

*آغاز راه و گام نهادن در مسير تحصيل و تهذيب

حجت‌الاسلام‌ و المسلمین احمدي در پانزدهم آذر ماه ۱۳۱۱ در شهر بيارجمند از توابع شهرستان شاهرود متولد شد.

پس از آشنايي با قرآن کريم در مکتب‏خانه‏هاي وقت آن زمان، تحصيلات ابتدايي را در مدرسه حافظ که هم‏اکنون نيز به اين نام شناخته مي‏‏شود، گذراند.

علاقه وافر به معارف اسلامي و کسب مدارج علمي و همچنين اشتياق و استقبال خانواده، وي را در سال ۱۳۲۴ هجري شمسي راهي مدرسه علميه نواب در حوزه علميه مشهد مقدس کرد.

وي ادبيات را نزد اساتيد حجةالاسلام غلامرضا شهري، مرحوم اديب نيشابوري و سطوح فقه و اصول را در خدمت آيات عظام و حجج اسلام حاج ميرزا احمد مدرس‏يزدي و حاج شيخ کاظم دامغاني و حاج آقا حسن قمي و حاج شيخ هاشم قزويني و خارج اصول و فقه را در خدمت بزرگواران آيات عظام فقيه سبزواري، سيد عبدالله شيرازي و ميلاني، تفسير و اخلاق را بيشتر در خدمت ميرزا جواد آقا تهراني به مدت شش سال تلمذ کرد.

حجت‌الاسلام‌ و المسلمین احمدي در سال‏هاي تحصيل در مشهد مقدس با نشريات ديني آن زمان که بيشتر در قم و تهران فعاليت داشتند، همکاري داشت.

وي در مجله «مسلمين» حاج سراج انصاري، «نداي حق» مرحوم عدناني و «مجموعه حکمت» مقالاتي را منتشر کرد.

در همين سال‏ها، کتاب «نورالابصار» وي در حالات و معجزات ۱۴ معصوم به رشته تحرير درآمد و در اختيار علاقه‏مندان به خاندان عصمت و طهارت قرار گرفت. اين کتاب در اوايل سال‏جاري نيز مشتمل بر ۱۷۵ صفحه تجديد چاپ شد.

*چندين سال مبارزه طاقت‏فرسا

این عالم ربانی در سال ۱۳۴۳ شمسي با کوله‏باري از معرفت ديني، به موطن خود مراجعت کرد تا با نشر، ترويج و بذل جهد در معارف اسلامي، منشأ خيري براي اهالي مومن، معتقد، ولايي و سخت‏کوش بيارجمند باشد.

حجت‌الاسلام‌ و المسلمین احمدي يکي از افراد موثر در تاسيس سازمان تبليغات اسلامي استان سمنان در سال ۱۳۶۰ در شاهرود بود که در سال ۱۳۶۱ با پيگيري‏هاي لازم توانست دومين دفتر تبليغات اسلامي استان را در شهر بيارجمند تاسيس کند.

وي ۱۹ سال با سازمان تبليغات اسلامي همکاري کرد و در سال ۱۳۷۰ به افتخار بازنشستگي نائل آمد.

*سنگر نماز جمعه با او خو گرفته بود

امام جمعه فقید بیارجمند از ۲۵ مرداد ۱۳۷۰ از سوي مقام معظم رهبري به عنوان امام جمعه بيارجمند منصوب شد و بيش از ۲۱ سال در اين سنگر حساس، محور همدلي و همراهي و عزت و افتخار مردم و مسئولان نظام مقدس جمهوري اسلامي بود.